2005 Honda VFR800FI Interceptor ABS gallery
2005 Honda VFR800FI Interceptor ABS
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 781.00 ccm (47.66 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V4 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 48.0 mm (2.8 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 219.1 kg (483.0 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,458 mm (57.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Full-floating. LBS three-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. LBS three-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.95 litres (5.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Light Silver Metallic, Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 KTM 625 SMC
- 2005 KTM 625 SXC
- 2005 KTM 640 Duke II Black
- 2005 KTM 640 Duke II Red
- 2005 KTM 640 LC4 Adventure
- 2005 KTM 640 LC4 Enduro
- 2005 KTM 640 LC4 SMC Black
- 2005 KTM 640 LC4 SMC Orange
- 2005 KTM 65 SX
- 2005 KTM 85 SX (17/14)
- 2005 KTM 85 SX (19/16)
- 2005 KTM 950 Adventure Black
- 2005 KTM 950 Adventure Orange
- 2005 KTM 950 Adventure S
- 2005 KTM 990 Superduke Black
- 2005 KTM 990 Superduke Orange
- 2005 Kymco 125 Crusier
- 2005 Kymco 125 Grand King
- 2005 Kymco 125 Hipster 4V H/Bar
- 2005 Kymco 125 Hipster 4V L/Bar

