2005 Honda VFR800FI Interceptor gallery
2005 Honda VFR800FI Interceptor
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 781.00 ccm (47.66 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V4 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 48.0 mm (2.8 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 214.1 kg (472.0 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,458 mm (57.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Full-floating. LBS three-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. LBS three-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.95 litres (5.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Light Silver Metallic, Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Lehman Trikes Crossbow redefining the concept of luxury touring trike
2015-03-23 22:10:39
If you are looking for a luxury trike which is a real attention getter for you, then you can go for the Lehman Trikes Crossbow. It is a trike that is indeed a real crowd pleaser and has...
Read more...
-
Riding experience with the Boom Trikes Classic Chopper
2015-03-18 18:18:32
This bike gives a powerful riding experience with its powerful 1584 cc engine. The Boom Trikes Classic Chopper has a 4 stroke engine with four-cylinder boxer. The design is equally admired by women drivers. It can even attain...
Read more...
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Kymco Sooner 100
- 2005 Kymco Super 9 A/C
- 2005 Kymco Super 9 L/C
- 2005 Kymco Top Boy 50
- 2005 Kymco Top Boy 50 Off Road
- 2005 Kymco Vitality 2T 50
- 2005 Kymco Vitality 4T 50
- 2005 Kymco Yup
- 2005 Kymco Yup 250
- 2005 Kymco Yup 50
- 2005 Kymco Zing 125
- 2005 Kymco Zing 150
- 2005 Kymco ZX 50
- 2005 Lem LX 2
- 2005 Lem LX 2 Factory Racing
- 2005 Lem LX 2 USA Racing
- 2005 Lem LX 3
- 2005 Lem LX 3 Factory Racing
- 2005 Lem LX 3 Factory USA
- 2005 Lem LX 3 Super

