2005 Honda Shadow VLX gallery
2005 Honda Shadow VLX
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 583.00 ccm (35.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 75.0 x 66.0 mm (3.0 x 2.6 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 205.0 kg (452.0 pounds) |
| Seat height: | 650 mm (25.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc. 2-piston calipers. |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.97 litres (2.90 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Veli 50 QT-2
- 2005 Veli 50 QT-3
- 2005 Veli King 50
- 2005 Veli VL 110 GY
- 2005 Veli VL 125 GY
- 2005 Veli VL 50 Q
- 2005 Veli VL 80 PY
- 2005 Veli VL150 GY
- 2005 Veli VL200 GY-3
- 2005 Veli VL50 QGY-2
- 2005 Veli VL50 QPY
- 2005 Veli ZQ 100
- 2005 Veli ZQ 110-9
- 2005 Veli ZQ 125
- 2005 Veli ZQ 125-11
- 2005 Veli ZQ 125-2 IV Zongo
- 2005 Veli ZQ 125-3
- 2005 Veli ZQ 125-4
- 2005 Veli ZQ 125-6
- 2005 Veli ZQ 125 III

