2012 KTM 1190 RC8 R Track gallery
2012 KTM 1190 RC8 R Track
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1195.00 ccm (72.92 cubic inches) | Power: | 177 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 105.0 x 69.0 mm (4.1 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 173.0 kg (381.4 pounds) |
| Seat height: | 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,425 mm (56.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Radially mounted four-piston brake calipers; floating brake discs |
| Rear brakes: | Single disc. Two piston, fixed caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.50 litres (4.36 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White/orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 BMW F800GS Triple Black
- 2012 BMW F800GS Trophy
- 2012 BMW F800R
- 2012 BMW F800ST
- 2012 BMW F800ST Touring
- 2012 BMW G650GS
- 2012 BMW G650GS Sertao
- 2012 BMW HP2 Sport
- 2012 BMW K1300R
- 2012 BMW K1300R Carbon
- 2012 BMW K1300R Dynamic
- 2012 BMW K1300S
- 2012 BMW K1300S HP
- 2012 BMW K1300S Sport
- 2012 BMW K1600GT
- 2012 BMW K1600GTL
- 2012 BMW K1600GTL E
- 2012 BMW R1200GS
- 2012 BMW R1200GS Adventure
- 2012 BMW R1200GS Adventure Triple Black

