2005 Harley-Davidson XL1200C Sportster Custom gallery
2005 Harley-Davidson XL1200C Sportster Custom
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1199.00 ccm (73.16 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 76.2 x 96.8 mm (3.0 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 255.0 kg (562.2 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,520 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MH90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.40 litres (4.60 gallons) |
| Color options: | Vivid black, brilliant silver pearl, sierra red pearl, black cherry pearl, glacier white pearl, rich sunglo blue, yellow pearl, two-tone rich sunglo blue and chopper blue pearl, two-tone chopper blue pearl and brilliant silver pearl, two-tone sierra red p |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
A supermotard of Moto Union/OMV 125 Dandy, faster and thriftier
2015-03-30 03:47:58
The Moto Union/OMV 125 Dandy was a bike that was produced in 1999-2001. It is considered a supermotard.
The Moto Union/OMV 125 Dandy has a single cylinder, four-stroke engine with chain transmission. It was very popular among...
Read more...
-
Moto Morini 125 T combining the high techologies with the usability
2015-03-30 03:39:27
The Moto Morini 125 T combines the technology with its great usability. It is a classic bike from the 1980’s.
This bike became very popular with the younger riders at the time and went to the mass...
Read more...
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Malaguti Ciak 50
- 2005 Malaguti Ciak125
- 2005 Malaguti Ciak150
- 2005 Malaguti F10 WAP 50
- 2005 Malaguti F18 Warrior 125
- 2005 Malaguti F18 Warrior 150
- 2005 Malaguti Firefox 50
- 2005 Malaguti Grizzly 10
- 2005 Malaguti Grizzly 12
- 2005 Malaguti Madison 125
- 2005 Malaguti Madison 200
- 2005 Malaguti Madison 400
- 2005 Malaguti Phantom Max 125
- 2005 Malaguti Phantom Max 200
- 2005 Malaguti Yesterday 50
- 2005 MBK Booster
- 2005 MBK Booster 12 inch
- 2005 MBK Booster Naked
- 2005 MBK Booster NG
- 2005 MBK Flame X

