2005 Honda Shadow Spirit gallery
2005 Honda Shadow Spirit
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1099.00 ccm (67.06 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 87.5 x 91.4 mm (3.4 x 3.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 250.8 kg (553.0 pounds) |
| Seat height: | 729 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,651 mm (65.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc. 2-piston calipers. |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.89 litres (4.20 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Candy Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
A vintage sense of Puch GS 350 F4T
2015-03-30 18:15:45
The Puch GS 350 F4T is a bike that does not really fall into any specific category. It is a great quality bike for any riders new or old.
The Puch GS 350 F4T has a single...
Read more...
-
A wind of freedom with Pro-One Dominator
2015-03-30 18:10:37
The Pro-One Dominator is a bike that was inspired by race tracks all over the world. It was first produced and sold in 2008, and it is a very sleek custom cruiser.
The custom made Pro-One chopper...
Read more...
-
Praga CD 430, a bike with a romantic name
2015-03-30 18:06:55
Such a romantic name for such a usual bike, as to my mind.
The Praga CD 430 is an Enduro, off road bike that was made and sold all over the world beginning in 2003. It is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Honda CB250 Nighthawk
- 2005 Honda CBF600N
- 2005 Honda CBF600S
- 2005 Honda CBR1000RR
- 2005 Honda CBR125R
- 2005 Honda CBR600F4i
- 2005 Honda CBR600RR
- 2005 Honda CMX250 Rebel
- 2005 Honda Concept 1
- 2005 Honda CR125R
- 2005 Honda CR250R
- 2005 Honda CR85R
- 2005 Honda CR85R Expert
- 2005 Honda CRF100F
- 2005 Honda CRF150F
- 2005 Honda CRF230F
- 2005 Honda CRF250R
- 2005 Honda CRF250X
- 2005 Honda CRF450R
- 2005 Honda CRF450X

