2005 Triumph Sprint ST gallery
2005 Triumph Sprint ST
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1050.00 ccm (64.07 cubic inches) | Power: | 125 |
| Engine type: | In-line three, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 71.4 mm (3.1 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,457 mm (57.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.60 litres (4.39 gallons) |
| Color options: | Aluminium Silver, Caspian Blue |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Aprilia Caponord Rally Raid
- 2005 Aprilia ETV 1000 Caponord
- 2005 Aprilia Leonardo 125
- 2005 Aprilia Leonardo 300
- 2005 Aprilia Mini RX 50 Challenge
- 2005 Aprilia Mini RX 50 Entry
- 2005 Aprilia Mini RX 50 Experience
- 2005 Aprilia MX 125
- 2005 Aprilia MX 50
- 2005 Aprilia Pegaso 650 i.e.
- 2005 Aprilia Pegaso Tuscany Tibet
- 2005 Aprilia RS 50
- 2005 Aprilia RST 1000 Futura
- 2005 Aprilia RSV 1000 R
- 2005 Aprilia RSV 1000 R Factory
- 2005 Aprilia RX 50
- 2005 Aprilia RX 50 Racing
- 2005 Aprilia Scarabeo 100 Four Stroke
- 2005 Aprilia Scarabeo 125
- 2005 Aprilia Scarabeo 250

