2005 Triumph Daytona 955i gallery
2005 Triumph Daytona 955i
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 955.00 ccm (58.27 cubic inches) | Power: | 149 |
| Engine type: | In-line three | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 65.0 mm (3.1 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 191.0 kg (421.1 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,426 mm (56.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.60 litres (4.39 gallons) |
| Color options: | Tornado Red, Racing Yellow, Jet Black Special Edition (black frame, swingarm and , wheels) |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
NCR 848 boosts the power
2015-03-30 16:03:58
The NCR 848 is a powerful and sexy sports bike. It is incredibly trendy and was made and produced in 2011.
It has a V2, four-stroke engine and an electric starter. It has a chain transmission and...
Read more...
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the...
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Honda CRF450X
- 2005 Honda CRF50F
- 2005 Honda CRF70F
- 2005 Honda CRF80F
- 2005 Honda CT110
- 2005 Honda FSC600S
- 2005 Honda GL1800 Gold Wing
- 2005 Honda GL1800 Gold Wing ABS
- 2005 Honda Hornet 250
- 2005 Honda RC51
- 2005 Honda Shadow Aero
- 2005 Honda Shadow Sabre
- 2005 Honda Shadow Spirit
- 2005 Honda Shadow Spirit 750
- 2005 Honda Shadow VLX
- 2005 Honda Shadow VTX Deluxe
- 2005 Honda ST1300
- 2005 Honda ST1300 ABS
- 2005 Honda VFR800FI Interceptor
- 2005 Honda VFR800FI Interceptor ABS

