2005 Triumph Tiger gallery
2005 Triumph Tiger
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 955.00 ccm (58.27 cubic inches) | Power: | 125 |
| Engine type: | In-line three | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 65.0 mm (3.1 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 215.0 kg (474.0 pounds) |
| Seat height: | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,515 mm (59.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-V19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-V17 |
| Front brakes: | Double disc. 2-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.60 litres (4.39 gallons) |
| Color options: | Aluminium Silver, British Racing Green, Lucifer Orange |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Ducati Multistrada 620
- 2005 Ducati Multistrada 620 Dark
- 2005 Ducati ST3
- 2005 Ducati ST4S
- 2005 Ducati ST4S ABS
- 2005 Ducati Supersport 1000 DS
- 2005 Enfield Thunderbird A350E
- 2005 Factory Bike Desert SM250
- 2005 Factory Bike Desert YR250
- 2005 Factory Bike Mini Desert YR14
- 2005 Factory Bike Minidesert RC14
- 2005 Factory Bike Phantom R12 Agua
- 2005 Factory Bike Phantom R14 Agua
- 2005 GAS GAS 125 PRO
- 2005 GAS GAS 200 PRO
- 2005 GAS GAS 280 PRO
- 2005 GAS GAS 300 PRO
- 2005 Genuine Scooter Stella
- 2005 Gilera 50 RCR
- 2005 Gilera 50 Runner Racing Replica

