2005 Harley-Davidson VRSCA V-Rod gallery
2005 Harley-Davidson VRSCA V-Rod
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1131.00 ccm (69.01 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 72.0 mm (3.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 275.0 kg (606.3 pounds) |
| Seat height: | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,710 mm (67.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR19 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR18 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Color options: | Vivid black, black cherry pearl, chopper blue pearl, lava red sunglo, rich sunglo blue, two-tone chopper blue pearl and brilliant silver pearl, two-tone black cherry pearl and black pearl, two-tone smokey gold pearl and vivid black, two-tone vivid black a |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
American Eagle Raptor beats the limits
2015-03-18 16:23:25
One of the most frenzied motorcycles on the market is the American Eagle Raptor. It has been featured on many different motorcycle television shows and is very popular among collectors and riders alike.
The American Eagle Raptor...
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Victory Ness Signature Series Vegas
- 2005 Victory Touring Cruiser
- 2005 Victory Vegas
- 2005 Victory Vegas 8 Ball
- 2005 Vyrus 984 C3 V2
- 2005 Yamaha Aerox 50
- 2005 Yamaha FJR 1300
- 2005 Yamaha FZ1
- 2005 Yamaha FZ6
- 2005 Yamaha MT-01
- 2005 Yamaha PW50
- 2005 Yamaha PW80
- 2005 Yamaha Road Star 1700
- 2005 Yamaha Road Star Midnight
- 2005 Yamaha Road Star Midnight Silverado 1700
- 2005 Yamaha Road Star Silverado 1700
- 2005 Yamaha Road Star Warrior 1700
- 2005 Yamaha Royal Star Midnight Venture 1300
- 2005 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2005 Yamaha Royal Star Venture 1300

