2008 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide gallery
2008 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 294.8 kg (650.0 pounds) |
| Seat height: | 724 mm (28.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,735 mm (68.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-B16 |
| Rear tyre dimensions: | 160/70-B17 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston torque-free calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.30 litres (5.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | 105th Anniversary Copper Pearl/Vivid Black |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Honda CB600F Hornet
- 2008 Honda CBF1000
- 2008 Honda CBF600
- 2008 Honda CBF600S
- 2008 Honda CBR1000RR
- 2008 Honda CBR125R
- 2008 Honda CBR600RR
- 2008 Honda CBR600RR HANNspree Ten Kate Replica
- 2008 Honda CRF100F
- 2008 Honda CRF150F
- 2008 Honda CRF150R
- 2008 Honda CRF230F
- 2008 Honda CRF230L
- 2008 Honda CRF250R
- 2008 Honda CRF250X
- 2008 Honda CRF450R
- 2008 Honda CRF450X
- 2008 Honda CRF50F
- 2008 Honda CRF70F
- 2008 Honda CRF80F

