2008 Harley-Davidson FXSTB Softail Night train gallery
2008 Harley-Davidson FXSTB Softail Night train
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 297.6 kg (656.0 pounds) |
| Seat height: | 681 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,699 mm (66.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-B16 |
| Rear tyre dimensions: | 200/55-R17 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston torque-free calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid Black, Black Pearl, Crimson Red Sunglo (New), Black Denim, Pewter Denim, Crimson Red Denim |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Kawasaki Ninja 500R
- 2008 Kawasaki Ninja 650R
- 2008 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2008 Kawasaki Ninja ZX-14
- 2008 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2008 Kawasaki Versys
- 2008 Kawasaki Vulcan 1500 Classic
- 2008 Kawasaki Vulcan 1600 Classic
- 2008 Kawasaki Vulcan 1600 Mean Streak
- 2008 Kawasaki Vulcan 1600 Nomad
- 2008 Kawasaki Vulcan 2000
- 2008 Kawasaki Vulcan 2000 Classic
- 2008 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
- 2008 Kawasaki Vulcan 500 LTD
- 2008 Kawasaki Vulcan 900 Classic
- 2008 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2008 Kawasaki Vulcan 900 Custom
- 2008 Kawasaki Z1000
- 2008 Kawasaki Z750
- 2008 Kawasaki Z750 ABS

