2008 Skyteam ST125SM gallery
2008 Skyteam ST125SM
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 123.0 kg (271.2 pounds) |
| Seat height: | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, Blue |
News
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much►
Read more...
-
A cool Aeon AX-50 tuning
2015-03-18 15:23:36
Scooter manufacturer Aeon made this AX-50 scooter from 2008 and still continue to make and sell these models. This scooter is perfect for any rider new or experienced. The Aeon AX-50 is considered to be a pocket bike...
Read more...
-
Riding the power Linhai Main Street 260
2015-03-23 22:43:32
The Linhai Main Street 260 is a Yamaha make with a powerful 249 cc engine. Further, this engine is a single cylinder four stroke one which gives a high performing efficiency to the scooter.
The engine is...
Read more...
-
A bold bare bones design of Leonart Bobber 125
2015-03-23 22:25:24
The all new Leonart Bobber 125 attracts attention immediately with this bold, bare-bones design.
The chassis assembly of this bike is the best sight to see, and that helps to maintain the fundamentals of a hard tail...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Kawasaki Vulcan 900 Custom
- 2008 Kawasaki Z1000
- 2008 Kawasaki Z750
- 2008 Kawasaki Z750 ABS
- 2008 Kawasaki ZZR1400
- 2008 Kawasaki ZZR600
- 2008 Keeway ARN 125
- 2008 Keeway Cooper 50
- 2008 Keeway Cruiser 250
- 2008 Keeway F-Act 50
- 2008 Keeway Flash 50
- 2008 Keeway Goccia 50
- 2008 Keeway Hacker 125
- 2008 Keeway Hurricane 50
- 2008 Keeway Hurricane 90
- 2008 Keeway Land Cruiser 250
- 2008 Keeway Matrix 125
- 2008 Keeway Matrix 50
- 2008 Keeway Outlook 125
- 2008 Keeway Outlook 150

