2005 BMW R1200C Montauk gallery
2005 BMW R1200C Montauk
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) | Power: | 60,34 |
| Engine type: | Two cylinder boxer | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 245.0 kg (540.1 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,641 mm (64.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-VR16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-VR15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.50 litres (4.62 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Lintex HT125T-25 scooter drives the European way
2015-03-23 22:51:25
The Lintex HT125T-25 Scooter was first manufactured in the year 2012 while designed in the year 2007 in a clean&simple European style.
It has a powerful single-cylinder four-stroke engine with 124 cc displacement. This scooter can attain...
Read more...
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross...
Read more...
-
APC Double Down - Enjoy to Maximum
2015-03-18 16:54:19
The APC Double Down started manufacturing on 2007 and still marketable now. Its original price depreciated down to around $22, 000 to $26, 500.
This bike is popular among new and old time riders for the comfort...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Husqvarna CR 125
- 2005 Husqvarna CR 250
- 2005 Husqvarna SM 125 S
- 2005 Husqvarna SM 450 R
- 2005 Husqvarna SM 510 R
- 2005 Husqvarna SM 610
- 2005 Husqvarna SMR 630
- 2005 Husqvarna TC 250
- 2005 Husqvarna TC 450
- 2005 Husqvarna TC 510
- 2005 Husqvarna TE 250
- 2005 Husqvarna TE 450
- 2005 Husqvarna TE 510
- 2005 Husqvarna TE 610 e
- 2005 Husqvarna WR 125
- 2005 Husqvarna WR 250
- 2005 Husqvarna WRE 125
- 2005 Hyosung EZ 100 M
- 2005 Hyosung GF 125
- 2005 Hyosung GT 125 Naked

