2005 BMW R1150RT gallery
2005 BMW R1150RT
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1130.00 ccm (68.95 cubic inches) | Power: | 93,87 |
| Engine type: | Two cylinder boxer, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 70.5 mm (4.0 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 255.1 kg (562.4 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Double disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 25.20 litres (6.66 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 KTM 250 SX
- 2005 KTM 300 EXC
- 2005 KTM 300 MXC
- 2005 KTM 400 EXC Racing
- 2005 KTM 450 EXC Racing
- 2005 KTM 450 MXC USA
- 2005 KTM 450 SMR
- 2005 KTM 450 SX Racing
- 2005 KTM 50 Mini Adventure
- 2005 KTM 50 Senior Adventure
- 2005 KTM 50 SX Pro Junior LC
- 2005 KTM 50 SX Pro Senior LC
- 2005 KTM 525 EXC Racing
- 2005 KTM 525 MXC Desert Racing
- 2005 KTM 525 MXC USA
- 2005 KTM 525 SMR
- 2005 KTM 525 SX Racing
- 2005 KTM 625 SMC
- 2005 KTM 625 SXC
- 2005 KTM 640 Duke II Black

