2005 Borile B500CR Cafe Racer gallery
2005 Borile B500CR Cafe Racer
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 487.00 ccm (29.72 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 87.0 x 82.0 mm (3.4 x 3.2 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 117.0 kg (257.9 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Silver, black |
News
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine►
Read more...
-
An awesome Dandy 125 off-roader
2015-03-24 18:57:50
The Dandy 125 is a bike that is part of the JAWA Company of bikes. These bikes are known for their ability to be a great off road bike.
The Dandy 125 features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
A custom bike Dam Tech Twin American 13c Delaware being an extraordinary legend
2015-03-24 18:53:23
The Dam Tech Twin American 13c Delaware is one of the most popular motorcycles in the United States. Each and every one of these bikes is handmade only, and the quality of craftsmanship that is put into these...
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Piaggio Typhoon 50
- 2005 Piaggio X9 Evolution 125
- 2005 Piaggio X9 Evolution 250
- 2005 Piaggio X9 Evolution 500
- 2005 Piaggio Zip 50
- 2005 Piaggio Zip SP
- 2005 Polini 910 Dirt Road S Air
- 2005 Polini 911 AIR
- 2005 Polini 911 GP 3
- 2005 Polini 911 GP 3 Junior
- 2005 Polini 911 GP 3 Race
- 2005 Polini 911 H2O
- 2005 Polini Carena 910 S Air
- 2005 Polini Carena 910 S H2O
- 2005 Polini Mini Supermotard
- 2005 Polini Minicross X1
- 2005 Polini Minicross X1 R
- 2005 Polini Minicross X3
- 2005 Polini Minicross X3 R
- 2005 Polini Minicross X5
