2005 BMW R1200GS gallery
2005 BMW R1200GS
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) | Power: | 96,55 |
| Engine type: | Two cylinder boxer | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 199.0 kg (438.7 pounds) |
| Seat height: | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,520 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-ZR19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Double disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Rieju RS1 Racing
- 2005 Rieju SMX 125 4T
- 2005 Rieju SMX 50
- 2005 Rieju Spike
- 2005 Roxon P-ONE 10/10
- 2005 Roxon P-ONE 12/15
- 2005 Roxon P-ONE 8/8
- 2005 Roxon ST 50-2
- 2005 Sherco 0.5 Kid
- 2005 Sherco 0.8
- 2005 Sherco 1.25
- 2005 Sherco 2.0
- 2005 Sherco 2.5
- 2005 Sherco 2.5i Enduro
- 2005 Sherco 2.9
- 2005 Sherco 3.2
- 2005 Sherco 4.5i Enduro
- 2005 Sherco 50 CC SM
- 2005 Sherco 50CC Enduro
- 2005 Sherco Champion 50 CC SM

