2005 Honda CRF250R gallery
2005 Honda CRF250R
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 78.0 x 52.2 mm (3.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 92.5 kg (204.0 pounds) |
| Seat height: | 965 mm (38.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,478 mm (58.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/70-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Color options: | Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The old-school custom Flyrite Choppers Bobber draws all the eyes!
2015-03-27 13:05:19
The Flyrite Choppers Bobber is a great custom chopper to get that old school, biker look and feel.
Valued at $16,999 to $20,000, these custom choppers began to be produced in 2010 and most of them are...
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
-
A Czech-made FGR Midalu 2500 concept
2015-03-27 12:51:50
Rarely but right on target: a Czech FGR Midalu 2500 looks awesome and really jaw-dropping now!
From the Czech made producer, the FGR Midalu 2500 is a prototype/concept model bike. This bike came out for the first...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 KTM 525 MXC USA
- 2005 KTM 525 SMR
- 2005 KTM 525 SX Racing
- 2005 KTM 625 SMC
- 2005 KTM 625 SXC
- 2005 KTM 640 Duke II Black
- 2005 KTM 640 Duke II Red
- 2005 KTM 640 LC4 Adventure
- 2005 KTM 640 LC4 Enduro
- 2005 KTM 640 LC4 SMC Black
- 2005 KTM 640 LC4 SMC Orange
- 2005 KTM 65 SX
- 2005 KTM 85 SX (17/14)
- 2005 KTM 85 SX (19/16)
- 2005 KTM 950 Adventure Black
- 2005 KTM 950 Adventure Orange
- 2005 KTM 950 Adventure S
- 2005 KTM 990 Superduke Black
- 2005 KTM 990 Superduke Orange
- 2005 Kymco 125 Crusier

