2005 Honda CRF250X gallery
2005 Honda CRF250X
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 78.0 x 52.2 mm (3.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.4 kg (228.0 pounds) |
| Seat height: | 963 mm (37.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,488 mm (58.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/70-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.32 litres (2.20 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Honda XR250 Tornado
- 2005 Honda XR650L
- 2005 Honda XR650R
- 2005 Husaberg FC 450
- 2005 Husaberg FC 550
- 2005 Husaberg FE 450 e
- 2005 Husaberg FE 550 e
- 2005 Husaberg FE 650 e
- 2005 Husaberg FS 450 c
- 2005 Husaberg FS 450 e
- 2005 Husaberg FS 650 C
- 2005 Husaberg FS 650 E
- 2005 Husqvarna CR 125
- 2005 Husqvarna CR 250
- 2005 Husqvarna SM 125 S
- 2005 Husqvarna SM 450 R
- 2005 Husqvarna SM 510 R
- 2005 Husqvarna SM 610
- 2005 Husqvarna SMR 630
- 2005 Husqvarna TC 250

