2005 Honda CRF230F gallery
2005 Honda CRF230F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 223.00 ccm (13.61 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 65.5 x 66.2 mm (2.6 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 108.0 kg (238.0 pounds) |
| Seat height: | 866 mm (34.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,374 mm (54.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/70-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.32 litres (2.20 gallons) |
| Color options: | Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 TM racing MX 85 Junior
- 2005 TM racing SMM 450 F Black Dream e.s.
- 2005 TM racing SMM 530 F Black Dream e.s.
- 2005 TM racing SMR 125
- 2005 TM racing SMR 450 F a.e.
- 2005 TM racing SMR 530 F a.e.
- 2005 TM racing SMX 450 F Competition
- 2005 TM racing SMX 660 F Competition
- 2005 Tomos Arrow
- 2005 Tomos LX
- 2005 Tomos MC 36
- 2005 Tomos MC 50 Junior
- 2005 Tomos MC 50 Senior
- 2005 Tomos MC 50 Senior Pro
- 2005 Tomos MC 80
- 2005 Tomos Revival
- 2005 Tomos Revival TS
- 2005 Tomos Sprint
- 2005 Tomos ST (A35)
- 2005 Tomos Streetmate

