2005 Honda CRF80F gallery
2005 Honda CRF80F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 80.00 ccm (4.88 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 47.5 x 45.0 mm (1.9 x 1.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 69.9 kg (154.0 pounds) |
| Seat height: | 734 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,209 mm (47.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/70-19 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-16 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.67 litres (1.50 gallons) |
| Color options: | Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Dodge Tomahawk trendy concept
2015-03-18 14:35:44
The Dodge Tomahawk was introduced in 2003 and is a non-street legal concept created by the Dodge Company. When it was first introduced, the makers said that it could go up to 420mph, but the street tests only...
Read more...
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is...
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Kymco Super 9 A/C
- 2005 Kymco Super 9 L/C
- 2005 Kymco Top Boy 50
- 2005 Kymco Top Boy 50 Off Road
- 2005 Kymco Vitality 2T 50
- 2005 Kymco Vitality 4T 50
- 2005 Kymco Yup
- 2005 Kymco Yup 250
- 2005 Kymco Yup 50
- 2005 Kymco Zing 125
- 2005 Kymco Zing 150
- 2005 Kymco ZX 50
- 2005 Lem LX 2
- 2005 Lem LX 2 Factory Racing
- 2005 Lem LX 2 USA Racing
- 2005 Lem LX 3
- 2005 Lem LX 3 Factory Racing
- 2005 Lem LX 3 Factory USA
- 2005 Lem LX 3 Super
- 2005 Lem LX 4

