2006 Suzuki SV 650 S gallery
2006 Suzuki SV 650 S
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 645.00 ccm (39.36 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 81.0 x 62.6 mm (3.2 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 169.0 kg (372.6 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Color options: | Blue, Red |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
-
Yiben 139QBT-15: for active riders only!
2015-03-27 15:17:16
The world-known manufacturer of scooters Yiben is a modern, huge company equipped with the latest technology and focused on the production of classic versions and the latest models of top class, like electric scooters and its hybrid versions.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Harley-Davidson FLHTCI Electra Glide Classic
- 2006 Harley-Davidson FLHTCUI Ultra Classic Electra Glide
- 2006 Harley-Davidson FLHTCUSE Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide
- 2006 Harley-Davidson FLHTI Electra Glide Standard
- 2006 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2006 Harley-Davidson FLHXI Street Glide
- 2006 Harley-Davidson FLST Heritage Softail
- 2006 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2006 Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic
- 2006 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy
- 2006 Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy
- 2006 Harley-Davidson FLSTFSE Screamin Eagle Fat Boy
- 2006 Harley-Davidson FLSTI Heritage Softail
- 2006 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2006 Harley-Davidson FLSTNI Softail Deluxe
- 2006 Harley-Davidson FLSTSC Softail Springer Classic
- 2006 Harley-Davidson FLSTSCI Softail Springer Classic
- 2006 Harley-Davidson FLTRI Road Glide
- 2006 Harley-Davidson FXDBI Street Bob
- 2006 Harley-Davidson FXDCI Dyna Super Glide Custom

