2006 Suzuki SV 650 gallery
2006 Suzuki SV 650
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 645.00 ccm (39.36 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 81.0 x 62.6 mm (3.2 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 165.0 kg (363.8 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Color options: | Blue, Red |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Norton Commander, a golden symbol of freedom
2015-03-30 16:15:58
A golden dream of every racer sounds like Norton Commander.
The Norton Commander is a bike that has been produced ever since the late 1970’s and is still being manufactured and sold all over the world. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Highland Super Motard
- 2006 Honda @125
- 2006 Honda @150
- 2006 Honda 599
- 2006 Honda 919
- 2006 Honda ANF125 Innova
- 2006 Honda Ape 100
- 2006 Honda Ape 50
- 2006 Honda Benly 50 S
- 2006 Honda Big Ruckus
- 2006 Honda CB1300
- 2006 Honda CB1300S
- 2006 Honda CB250 Nighthawk
- 2006 Honda CB400 Super Bol D´Or
- 2006 Honda CB400 Super Four
- 2006 Honda CB600F Hornet
- 2006 Honda CBF1000
- 2006 Honda CBF150
- 2006 Honda CBF250
- 2006 Honda CBF500

