2005 Honda CRF50F gallery
2005 Honda CRF50F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.4 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | 3-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 47.2 kg (104.0 pounds) |
| Seat height: | 549 mm (21.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 914 mm (36.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/70-19 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-16 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.02 litres (0.80 gallons) |
| Color options: | Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Kymco Zing 125
- 2005 Kymco Zing 150
- 2005 Kymco ZX 50
- 2005 Lem LX 2
- 2005 Lem LX 2 Factory Racing
- 2005 Lem LX 2 USA Racing
- 2005 Lem LX 3
- 2005 Lem LX 3 Factory Racing
- 2005 Lem LX 3 Factory USA
- 2005 Lem LX 3 Super
- 2005 Lem LX 4
- 2005 Linhai 110 GY
- 2005 Linhai 150 GY
- 2005 Linhai 200 GY
- 2005 Linhai 50 PY
- 2005 Linhai 80 PY
- 2005 Linhai 90 PY
- 2005 Linhai Monkey Bike 50 GY
- 2005 Linhai RX 125
- 2005 Loncin LX 200 GY-4A

