2005 Honda CRF450R gallery
2005 Honda CRF450R
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27.40 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 96.0 x 62.0 mm (3.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 99.1 kg (218.5 pounds) |
| Seat height: | 955 mm (37.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,491 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/70-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.19 litres (1.90 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
-
Generic Ideo 50 generating design ideas
2015-03-27 21:54:06
The Generic Ideo 50 was first produced and manufactured in 2010 and is a great scooter for new and veteran riders alike.
This scooter features a single cylinder, two-stroke engine with 2.50 horsepower at 6,000 RPMs. It...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 MZ RT 125
- 2005 MZ SM 125
- 2005 MZ SX 125
- 2005 Piaggio B 125
- 2005 Piaggio B 500
- 2005 Piaggio Liberty 125 4 Stroke
- 2005 Piaggio Liberty 50 Catalyzed
- 2005 Piaggio NRG MC3 DD
- 2005 Piaggio NRG MC3 DT
- 2005 Piaggio Skipper ST 125
- 2005 Piaggio Typhoon 50
- 2005 Piaggio X9 Evolution 125
- 2005 Piaggio X9 Evolution 250
- 2005 Piaggio X9 Evolution 500
- 2005 Piaggio Zip 50
- 2005 Piaggio Zip SP
- 2005 Polini 910 Dirt Road S Air
- 2005 Polini 911 AIR
- 2005 Polini 911 GP 3
- 2005 Polini 911 GP 3 Junior

