2011 GAS GAS TXT Pro Raga 250 gallery
2011 GAS GAS TXT Pro Raga 250
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 247.70 ccm (15.11 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.5 x 60.0 mm (2.9 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 66.5 kg (146.6 pounds) |
| Seat height: | 650 mm (25.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,340 mm (52.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.00-18 |
| Front brakes: | Single disc. Floating, 4-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.50 litres (0.66 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Beige |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 GAS GAS EC 300 2T E
- 2011 GAS GAS EC 300 2T Six-Days
- 2011 GAS GAS EC 300 Nambotin
- 2011 GAS GAS EC 300 Racing
- 2011 GAS GAS EC 450 4T
- 2011 GAS GAS TXT 250 Pro
- 2011 GAS GAS TXT 280 Pro
- 2011 GAS GAS TXT 300 Pro
- 2011 GAS GAS TXT 300 Pro Racing
- 2011 GAS GAS TXT Boy 50cc
- 2011 GAS GAS TXT Cadet
- 2011 GAS GAS TXT Pro 125
- 2011 GAS GAS TXT Pro Racing 125
- 2011 GAS GAS TXT Pro Raga 280
- 2011 GAS GAS TXT Pro Raga 300
- 2011 GAS GAS TXT Rookie
- 2011 Generic Cracker 50
- 2011 Generic Race 2 50
- 2011 Generic Stream

