2014 Ducati Multistrada 1200 S Granturismo gallery
2014 Ducati Multistrada 1200 S Granturismo
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) | Power: | 150.00 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 217.0 kg (478.4 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Grey, red |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
-
The new sport choice Jianshe Cub JS125-G
2015-03-23 15:48:22
The splendid bike was first manufactured by Chinese Jianshe in the year 2008. This bike has a power of 9bhp. The Jianshe Cub JS125-G has a manual 4 speed transmission and is categorized under sports bikes. The body...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Yamaha BWs 12 inch
- 2014 Yamaha BWs 125
- 2014 Yamaha BWs Easy 50
- 2014 Yamaha BWs Naked 50
- 2014 Yamaha BWs Original 50
- 2014 Yamaha Cygnus X
- 2014 Yamaha Delight
- 2014 Yamaha Diversion
- 2014 Yamaha Diversion F
- 2014 Yamaha EC-03
- 2014 Yamaha Fazer 8
- 2014 Yamaha FJR 1300 A
- 2014 Yamaha FJR 1300 AS
- 2014 Yamaha FJR1300ES
- 2014 Yamaha FZ-09
- 2014 Yamaha FZ1
- 2014 Yamaha FZ1 Fazer
- 2014 Yamaha FZ1 Fazer ABS
- 2014 Yamaha FZ6R
- 2014 Yamaha FZ8

