2014 Ducati Hypermotard SP gallery
2014 Ducati Hypermotard SP
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 821.10 ccm (50.10 cubic inches) | Power: | 110.00 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 67.5 mm (3.5 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 171.0 kg (377.0 pounds) |
| Seat height: | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White/red/black |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
-
Check out this mini GRC Moto Midimoto RR.04
2015-03-27 23:23:00
It seems incredible, but it exists! Moreover, this Midimoto RR is quite a realistic thing!
The GRC Moto Midimoto RR.04v was first produced and manufactured in 2011 and still is on the market today. It is a...
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Honda Wave Dash 110
- 2014 Honda XR125L
- 2014 Honda Zoomer-X
- 2014 Husqvarna 701
- 2014 Husqvarna FC 250
- 2014 Husqvarna FC 350
- 2014 Husqvarna FC 450
- 2014 Husqvarna FE 250
- 2014 Husqvarna FE 350
- 2014 Husqvarna FE 450
- 2014 Husqvarna FE 501
- 2014 Husqvarna Nuda 900
- 2014 Husqvarna Nuda 900 R
- 2014 Husqvarna SMR 449
- 2014 Husqvarna SMR 511
- 2014 Husqvarna TC 125
- 2014 Husqvarna TC 250
- 2014 Husqvarna TC85 17/14
- 2014 Husqvarna TC85 19/16
- 2014 Husqvarna TE 125

