2014 Ducati Monster 1200 gallery
2014 Ducati Monster 1200
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) | Power: | 135.00 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 182.0 kg (401.2 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,511 mm (59.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Brammo Enertia Plus
- 2014 Brammo Enertia Plus LE
- 2014 BucciMoto BR1F6 Cross
- 2014 BucciMoto BR1F6 Motard
- 2014 CCM GP450
- 2014 Ducati 1199 Panigale
- 2014 Ducati 1199 Panigale R
- 2014 Ducati 1199 Panigale S
- 2014 Ducati 899 Panigale
- 2014 Ducati Diavel
- 2014 Ducati Diavel Carbon
- 2014 Ducati Diavel Dark
- 2014 Ducati Diavel Strada
- 2014 Ducati Hypermotard
- 2014 Ducati Hypermotard SP
- 2014 Ducati Hyperstrada
- 2014 Ducati Monster 1200 S
- 2014 Ducati Monster 696
- 2014 Ducati Monster 795

