2014 Honda CB500X gallery
2014 Honda CB500X
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 471.00 ccm (28.74 cubic inches) | Power: | 46.94 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 67.0 x 66.8 mm (2.6 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 178.0 kg (392.4 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,421 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Double disc. Wave disc. Two-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. Wave disc. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.30 litres (4.57 gallons) |
| Color options: | Pearl White |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Von Dutch Cruelworld Rigid: a chopper with an original history
2015-03-31 04:06:59
Von Dutch is one of the most interesting motorcycle brands in America. The company appeared thanks to Kenny Howard, an American artist who painted the thought and original design for motorcycles. Later this "passion" has led him to...
Read more...
-
Vmoto Briza: the Australian player on the moto market
2015-03-31 04:03:36
The Vmoto company is an Australian manufacturer of motorcycles from Perth. Its production facilities are located in China. Today Vmoto company says about the expansion of its production, which is related
Today Vmoto company says about the...
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Honda SH125i
- 2014 Honda ST1300 ABS
- 2014 Honda ST1300A Pan-European
- 2014 Honda TMX Supremo
- 2014 Honda VFR1200F
- 2014 Honda VFR1200X Crosstourer
- 2014 Honda VFR800F
- 2014 Honda Vision 110
- 2014 Honda Vision 50
- 2014 Honda VT400S
- 2014 Honda Wave 100R
- 2014 Honda Wave Dash 110
- 2014 Honda XR125L
- 2014 Honda Zoomer-X
- 2014 Husqvarna 701
- 2014 Husqvarna FC 250
- 2014 Husqvarna FC 350
- 2014 Husqvarna FC 450
- 2014 Husqvarna FE 250
- 2014 Husqvarna FE 350

