2014 Ducati 1199 Panigale R gallery
2014 Ducati 1199 Panigale R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.00 ccm (73.10 cubic inches) | Power: | 195.00 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 112.0 x 60.8 mm (4.4 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 165.0 kg (363.8 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,437 mm (56.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 200/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Honda CBR650F
- 2014 Honda CBR650F ABS
- 2014 Honda CRF110F
- 2014 Honda CRF125F
- 2014 Honda CRF150R
- 2014 Honda CRF250L
- 2014 Honda CRF250M
- 2014 Honda CRF250R
- 2014 Honda CRF250X
- 2014 Honda CRF50F
- 2014 Honda Crossrunner
- 2014 Honda CTX 700
- 2014 Honda CTX1300
- 2014 Honda CTX700N
- 2014 Honda Dio
- 2014 Honda Dream Neo
- 2014 Honda Dream Yuga
- 2014 Honda Fireblade
- 2014 Honda Fireblade SP
- 2014 Honda Gold Wing F6B

