2014 Honda BeAT 110 gallery
2014 Honda BeAT 110
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 108.00 ccm (6.59 cubic inches) | Power: | 8.28 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 50.0 x 55.0 mm (2.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 90.0 kg (198.4 pounds) |
| Seat height: | 747 mm (29.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,240 mm (48.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-14 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-14 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic, ventilated |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.80 litres (1.00 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, black, pink, white, yellow |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
-
Lauge Jensen 1800, a pipe dream of every rider
2015-03-23 18:00:33
It is a bike that is a real golden dream without waxing too poetic. Lauge Jensen 1800 was a dream machine which was designed by Uffe Lauge Jensen. He drew the parts or built the parts that are...
Read more...
-
Sports Race Is Easier With Malanca 125 E 2 C Sport
2015-03-24 02:01:51
The Malanca 125 E 2C Sport was first released in 1980 and has long been collecting loyal fans since then. It is a sports bike and as one, it is constructed for suitability in increased speed, acceleration, braking...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Yamaha Majesty
- 2014 Yamaha MT-07
- 2014 Yamaha MT-09
- 2014 Yamaha MT-09 Street Rally
- 2014 Yamaha Neos
- 2014 Yamaha Neos 4
- 2014 Yamaha Neos Easy 50
- 2014 Yamaha PW50
- 2014 Yamaha Road Star S
- 2014 Yamaha Road Star Silverado S
- 2014 Yamaha Royal Star Venture S
- 2014 Yamaha Slider Naked
- 2014 Yamaha SR400
- 2014 Yamaha SR400 35-years
- 2014 Yamaha SR400 B.S.R
- 2014 Yamaha SR400 WrenchMonkees GibbonSlap
- 2014 Yamaha Star Bolt
- 2014 Yamaha Star Bolt R-Spec
- 2014 Yamaha Star Raider
- 2014 Yamaha Star Raider S

