2014 Ducati Multistrada 1200 gallery
2014 Ducati Multistrada 1200
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) | Power: | 147.91 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 196.0 kg (432.1 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Senke SK 100, a lonely traveler
2015-03-31 01:27:00
The Senke company released 4 models of motorcycles till nowadays. Its production could be offered to different customer groups, but for those who like light move, we recommend paying attention to the Senke SK 100 motorcycle.
This...
Read more...
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact...
Read more...
-
Schwinn Hope 150: a cute pinkie scooter for ladies only
2015-03-31 01:14:10
If speak honestly, the first time I saw this scooter, I couldn't shake the one thought. Its pale pink color hints for what a reason this vehicle was developed and for whom.
Of course, it's hard to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 KTM 65 SX
- 2014 KTM 690 ABS Duke
- 2014 KTM 690 Duke R ABS
- 2014 KTM 690 Enduro R
- 2014 KTM 690 SMC R
- 2014 KTM 85 SX 17-14
- 2014 KTM Freeride 250 R
- 2014 KTM Freeride 350
- 2014 KTM Freeride E
- 2014 KTM RC 125
- 2014 KTM RC 200
- 2014 KTM RC 390
- 2014 Moto Guzzi California 1400 Custom
- 2014 Moto Guzzi California 1400 Touring
- 2014 Moto Guzzi Griso 8V SE
- 2014 Moto Guzzi Norge GT 8V
- 2014 Moto Guzzi Stelvio 1200 8V
- 2014 Moto Guzzi Stelvio 1200 NTX
- 2014 Moto Guzzi V7 Racer
- 2014 Moto Guzzi V7 Special

