2014 Ducati Monster 1200 S gallery
2014 Ducati Monster 1200 S
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) | Power: | 135.00 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 182.0 kg (401.2 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,511 mm (59.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, white |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Harley-Davidson Dyna Street Bob
- 2014 Harley-Davidson Dyna Super Glide Custom
- 2014 Harley-Davidson Dyna Switchback
- 2014 Harley-Davidson Dyna Wide Glide
- 2014 Harley-Davidson Electra Glide Fire - Rescue
- 2014 Harley-Davidson Electra Glide Police
- 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic
- 2014 Harley-Davidson Heritage Softail Classic
- 2014 Harley-Davidson Road King
- 2014 Harley-Davidson Road King Fire - Rescue
- 2014 Harley-Davidson Road King Police
- 2014 Harley-Davidson Softail Breakout
- 2014 Harley-Davidson Softail Breakout Special Edition
- 2014 Harley-Davidson Softail Deluxe
- 2014 Harley-Davidson Softail Fat Boy
- 2014 Harley-Davidson Softail Fat Boy Lo
- 2014 Harley-Davidson Softail Slim
- 2014 Harley-Davidson Sporster 1200 Custom
- 2014 Harley-Davidson Sportster 883 Roadster
- 2014 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight

