2014 Ducati Multistrada 1200 S Touring gallery
2014 Ducati Multistrada 1200 S Touring
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) | Power: | 147.91 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 206.0 kg (454.2 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, Matte chrome |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Harley-Davidson CVO Limited
- 2014 Harley-Davidson CVO Road King
- 2014 Harley-Davidson CVO Softail Deluxe
- 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob
- 2014 Harley-Davidson Dyna Fat Bob Dark Custom
- 2014 Harley-Davidson Dyna Low Rider
- 2014 Harley-Davidson Dyna Street Bob
- 2014 Harley-Davidson Dyna Super Glide Custom
- 2014 Harley-Davidson Dyna Switchback
- 2014 Harley-Davidson Dyna Wide Glide
- 2014 Harley-Davidson Electra Glide Fire - Rescue
- 2014 Harley-Davidson Electra Glide Police
- 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic
- 2014 Harley-Davidson Heritage Softail Classic
- 2014 Harley-Davidson Road King
- 2014 Harley-Davidson Road King Fire - Rescue
- 2014 Harley-Davidson Road King Police
- 2014 Harley-Davidson Softail Breakout
- 2014 Harley-Davidson Softail Breakout Special Edition
- 2014 Harley-Davidson Softail Deluxe

