2014 Ducati Multistrada 1200 S Pikes Peak gallery
2014 Ducati Multistrada 1200 S Pikes Peak
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) | Power: | 147.91 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 194.0 kg (427.7 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/white/grey |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Xingfu 250 A invites to the trip!
2015-03-28 00:54:13
Everybody owns a personal secret of the best holidays for itself. Some people join to a big friendly company, take minivan and travel with loud music and fun jokes. There are also fans of sea travels on ships......
Read more...
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because...
Read more...
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 KTM 250 SX
- 2014 KTM 250 SX-F
- 2014 KTM 250 XC
- 2014 KTM 250 XC-F
- 2014 KTM 250 XC-W
- 2014 KTM 250 XCF-W
- 2014 KTM 300 EXC
- 2014 KTM 300 XC
- 2014 KTM 300 XC-W
- 2014 KTM 350 EXC-F
- 2014 KTM 350 SX-F
- 2014 KTM 350 XC-F
- 2014 KTM 350 XCF-W
- 2014 KTM 390 Duke ABS
- 2014 KTM 450 EXC
- 2014 KTM 450 SMR
- 2014 KTM 450 SX-F
- 2014 KTM 450 XC-F
- 2014 KTM 450 XC-W
- 2014 KTM 50 SX

