2008 Harley-Davidson FLHX Street Glide gallery
2008 Harley-Davidson FLHX Street Glide
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 339.7 kg (749.0 pounds) |
| Seat height: | 693 mm (27.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,613 mm (63.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR19 |
| Rear tyre dimensions: | 240/40-R18 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo. 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Color options: | Vivid Black, Black Pearl, White Gold Pearl, Dark Blue Pearl (New), Crimson Red Sunglo (New), Pewter Denim, Crimson Red Denim (New), Dark Blue Denim |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably...
Read more...
-
Ural M-63 - from the range of heavy bikes
2015-03-31 12:17:22
The Ural M-63 belongs to heavy class motorcycles. This motorcycle was launched on the motorcycle Orbitsc factory.
The first bike was made at the factory in 1964. The Ural M-63 replaced the motorcycle Ural M-62. The main...
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Tank Sports Urban Classic 50
- 2008 Tank Sports Urban Courier 150
- 2008 Tank Sports Urban Econo 50
- 2008 Tank Sports Urban Racer 150
- 2008 Tank Sports Urban Racer 150 Deluxe
- 2008 Tank Sports Urban Racer 150 DS
- 2008 Tank Sports Urban Racer TR16
- 2008 Tank Sports Urban Sporty 150
- 2008 Tank Sports Urban Sporty 150 Deluxe
- 2008 Tank Sports Urban Sporty 150 Euro
- 2008 Tank Sports Urban Sporty 50
- 2008 Tank Sports Urban Touring 150 Deluxe
- 2008 Tank Sports Urban Touring 150 Executive
- 2008 Tank Sports Urban Touring 150 Special
- 2008 Tank Sports Urban Touring 250
- 2008 Tank Sports Urban Touring 250 Delux
- 2008 Tank Sports Urban Viaggio 150
- 2008 Tank Sports Urban Viaggio 50
- 2008 Tank Sports Vision 250 R1
- 2008 Tank Sports Vision 250 R3

