2013 Ducati Diavel Carbon gallery
2013 Ducati Diavel Carbon
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) | Power: | 159,58 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 205.0 kg (451.9 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,590 mm (62.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 240/45-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/black carbon |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
The customized Izuka C150
2015-03-23 15:38:00
This bike is a model of the year 2008 by the Mexican bike manufacturers Izuka. This bike carries a 149 cc single-cylinder four-stroke engine with air cooling system. The body weighs about 140 kg when dry. The Izuka...
Read more...
-
Lehman Trikes Crossbow redefining the concept of luxury touring trike
2015-03-23 22:10:39
If you are looking for a luxury trike which is a real attention getter for you, then you can go for the Lehman Trikes Crossbow. It is a trike that is indeed a real crowd pleaser and has...
Read more...
-
Riding experience with the Boom Trikes Classic Chopper
2015-03-18 18:18:32
This bike gives a powerful riding experience with its powerful 1584 cc engine. The Boom Trikes Classic Chopper has a 4 stroke engine with four-cylinder boxer. The design is equally admired by women drivers. It can even attain...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Suzuki DR200SE
- 2013 Suzuki GSR 750
- 2013 Suzuki GSR 750 ABS
- 2013 Suzuki GSX-R 1000
- 2013 Suzuki GSX-R 1000Z
- 2013 Suzuki GSX-R 600
- 2013 Suzuki GSX-R 750
- 2013 Suzuki GSX1250FA
- 2013 Suzuki GSX650F
- 2013 Suzuki GSX650F ABS
- 2013 Suzuki GW250
- 2013 Suzuki Hayabusa
- 2013 Suzuki Hayabusa GSX1300R ABS
- 2013 Suzuki Hayabusa Limited Edition
- 2013 Suzuki Inazuma 250
- 2013 Suzuki Intruder C1500T
- 2013 Suzuki Intruder C1800R
- 2013 Suzuki Intruder C800
- 2013 Suzuki Intruder M1500
- 2013 Suzuki Intruder M1800RZ

