2013 BMW K1600GT gallery
2013 BMW K1600GT
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1649.00 ccm (100.62 cubic inches) | Power: | 160 |
| Engine type: | Two cylinder boxer, two-stroke | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 67.5 mm (2.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 308.0 kg (679.0 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,679 mm (66.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Four-piston calipers. ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 26.50 litres (7.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, grey |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
-
Senke SK 100, a lonely traveler
2015-03-31 01:27:00
The Senke company released 4 models of motorcycles till nowadays. Its production could be offered to different customer groups, but for those who like light move, we recommend paying attention to the Senke SK 100 motorcycle.
This...
Read more...
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-14R
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-6R636
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-6R636 Performance
- 2013 Kawasaki Stockman250
- 2013 Kawasaki Versys
- 2013 Kawasaki Versys 1000
- 2013 Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer
- 2013 Kawasaki Versys 650L ABS
- 2013 Kawasaki Versys Tourer
- 2013 Kawasaki VN1700 Classic
- 2013 Kawasaki VN1700 Classic Tourer
- 2013 Kawasaki VN1700 Voyager
- 2013 Kawasaki VN1700 Voyager Custom
- 2013 Kawasaki VN900 Classic
- 2013 Kawasaki VN900 Classic Special Edition
- 2013 Kawasaki VN900 Custom
- 2013 Kawasaki Vulcan 1700 Classic

