2013 Victory Arlen Ness Vision gallery
2013 Victory Arlen Ness Vision
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1737.14 ccm (106.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 394.2 kg (869.0 pounds) |
| Seat height: | 622 mm (24.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-R16 |
| Front brakes: | Double disc. Floating rotor with 4-piston calipers. ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating rotor with 2-piston caliper. ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Havasu Red w/Ness Graphics |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
American Eagle Raptor beats the limits
2015-03-18 16:23:25
One of the most frenzied motorcycles on the market is the American Eagle Raptor. It has been featured on many different motorcycle television shows and is very popular among collectors and riders alike.
The American Eagle Raptor...
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Victory Hammer 8 Ball
- 2013 Victory Hard Ball
- 2013 Victory High Ball
- 2013 Victory Jackpot
- 2013 Victory Judge
- 2013 Victory Vegas 8 Ball
- 2013 Victory Vision Tour
- 2013 Victory Zach Ness Cross Country
- 2013 Yamaha C3
- 2013 Yamaha FJR 1300 A
- 2013 Yamaha FZ1
- 2013 Yamaha FZ6R
- 2013 Yamaha FZ8
- 2013 Yamaha Majesty
- 2013 Yamaha PW50
- 2013 Yamaha Road Star S
- 2013 Yamaha Road Star Silverado S
- 2013 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2013 Yamaha Royal Star Venture S
- 2013 Yamaha Star Midnight Warrior

