2013 BMW K1300R Dynamic Edition gallery
2013 BMW K1300R Dynamic Edition
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1293.00 ccm (78.90 cubic inches) | Power: | 175 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 80.0 x 64.3 mm (3.1 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 221.0 kg (487.2 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,585 mm (62.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Husaberg TE 250
- 2013 Husaberg TE 300
- 2013 Husqvarna CR 125
- 2013 Husqvarna CR 50
- 2013 Husqvarna CR 65
- 2013 Husqvarna Nuda 900
- 2013 Husqvarna Nuda 900 R
- 2013 Husqvarna SM 50
- 2013 Husqvarna SMR 511
- 2013 Husqvarna SMR 630
- 2013 Husqvarna SMR125
- 2013 Husqvarna SMS 125
- 2013 Husqvarna TC 250 R
- 2013 Husqvarna TC 449
- 2013 Husqvarna TE 125
- 2013 Husqvarna TE 250 R
- 2013 Husqvarna TE 310 R
- 2013 Husqvarna TE 449
- 2013 Husqvarna TE 511
- 2013 Husqvarna TE 630

