2013 BMW R1200GS Adventure gallery
2013 BMW R1200GS Adventure
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) | Power: | 110 |
| Engine type: | Two cylinder boxer, two-stroke | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 229.1 kg (505.0 pounds) |
| Seat height: | 889 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,509 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-17 |
| Front brakes: | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Switchable ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating disc. Two-piston calipers. Switchable ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 32.93 litres (8.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, grey |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Honda Shadow Phantom
- 2013 Honda Shadow RS
- 2013 Honda Shadow Spirit 750
- 2013 Honda Silver Wing ABS
- 2013 Honda ST1300A Pan-European ABS
- 2013 Honda Stateline
- 2013 Honda VFR1200F
- 2013 Honda VFR1200F DCT
- 2013 Honda XR650L
- 2013 Horex VR6 Roadster
- 2013 Husaberg FE 250
- 2013 Husaberg FE 350
- 2013 Husaberg FE 450
- 2013 Husaberg FE 501
- 2013 Husaberg TE 125
- 2013 Husaberg TE 250
- 2013 Husaberg TE 300
- 2013 Husqvarna CR 125
- 2013 Husqvarna CR 50
- 2013 Husqvarna CR 65

