2013 Ducati 848 EVO Corse SE gallery
2013 Ducati 848 EVO Corse SE
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 849.40 ccm (51.83 cubic inches) | Power: | 138,13 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 61.2 mm (3.7 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 167.0 kg (368.2 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gray/dark grey/red |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Puma Apollo 125, a rare sport bike to use
2015-03-30 18:19:51
The Puma Apollo 125 is a sport bike that was made in 2010. It is a perfect choice for dirt track racing and can even be ridden throughout city streets.
The Puma Apollo 125 is an Italian...
Read more...
-
A vintage sense of Puch GS 350 F4T
2015-03-30 18:15:45
The Puch GS 350 F4T is a bike that does not really fall into any specific category. It is a great quality bike for any riders new or old.
The Puch GS 350 F4T has a single...
Read more...
-
A wind of freedom with Pro-One Dominator
2015-03-30 18:10:37
The Pro-One Dominator is a bike that was inspired by race tracks all over the world. It was first produced and sold in 2008, and it is a very sleek custom cruiser.
The custom made Pro-One chopper...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Moto Guzzi California 1400 Touring
- 2013 Moto Guzzi Griso 8V SE
- 2013 Moto Guzzi Norge GT 8V
- 2013 Moto Guzzi Stelvio 1200 8V
- 2013 Moto Guzzi Stelvio 1200 NTX
- 2013 Moto Guzzi V7 Racer
- 2013 Moto Guzzi V7 Special
- 2013 Moto Guzzi V7 Stone
- 2013 Motus MST
- 2013 Motus MST-R
- 2013 MV Agusta Brutale 1090
- 2013 MV Agusta Brutale 1090 R
- 2013 MV Agusta Brutale 1090RR
- 2013 MV Agusta Brutale 675
- 2013 MV Agusta Brutale 800
- 2013 MV Agusta F3 675
- 2013 MV Agusta F4
- 2013 MV Agusta F4 R
- 2013 MV Agusta F4 RR
- 2013 MV Agusta Rivale 800

