2013 Ducati Diavel Strada gallery
2013 Ducati Diavel Strada
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) | Power: | 159,58 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 216.0 kg (476.2 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,590 mm (62.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 240/45-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Race titanium |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson XLH Sportster 883 De Luxe (reduced effect)
-
Harley-Davidson 1340 Tour Glide Ultra Classic (reduced effect)
-
Harley-Davidson XLH Sportster 883 Hugger
Other motorcycles in 2013
- 2013 Ducati 1199 Panigale
- 2013 Ducati 1199 Panigale R
- 2013 Ducati 1199 Panigale S
- 2013 Ducati 1199 Panigale S Tricolore
- 2013 Ducati 848 EVO
- 2013 Ducati 848 EVO Corse SE
- 2013 Ducati 848 EVO Dark
- 2013 Ducati Diavel
- 2013 Ducati Diavel Carbon
- 2013 Ducati Diavel Cromo
- 2013 Ducati Diavel Dark
- 2013 Ducati Hypermotard
- 2013 Ducati Hypermotard SP
- 2013 Ducati Hyperstrada
- 2013 Ducati Monster 1100 EVO
- 2013 Ducati Monster 1100 EVO 20th Anniversary
- 2013 Ducati Monster 696
- 2013 Ducati Monster 696 20th Anniversary
- 2013 Ducati Monster 795

