2003 Ducati Monster 800 DARK i.e. gallery
2003 Ducati Monster 800 DARK i.e.
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 803.00 ccm (49.00 cubic inches) | Power: | 73 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 66.0 mm (3.5 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 179.0 kg (394.6 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Qingqi QM 150L-4A, powerful and superlative
2015-03-30 20:53:00
The Qingqi QM 150L-4A is a custom cruiser that was first manufactured and sold in 2008 all over the world. However, it is a rare thing to buy.
The Qingqi QM 150L-4A features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Puma Apollo 125, a rare sport bike to use
2015-03-30 18:19:51
The Puma Apollo 125 is a sport bike that was made in 2010. It is a perfect choice for dirt track racing and can even be ridden throughout city streets.
The Puma Apollo 125 is an Italian...
Read more...
-
A vintage sense of Puch GS 350 F4T
2015-03-30 18:15:45
The Puch GS 350 F4T is a bike that does not really fall into any specific category. It is a great quality bike for any riders new or old.
The Puch GS 350 F4T has a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Ducati 620 Sport Half-fairing (reduced effect)
- 2003 Ducati 748
- 2003 Ducati 749
- 2003 Ducati 749S
- 2003 Ducati 800 Sport
- 2003 Ducati 998
- 2003 Ducati 999
- 2003 Ducati 999 S
- 2003 Ducati Monster 1000 DARK i.e.
- 2003 Ducati Monster 1000 S i.e.
- 2003 Ducati Monster 620 DARK i.e.
- 2003 Ducati Monster 620 S i.e.
- 2003 Ducati Monster 620 Standard i.e.
- 2003 Ducati Monster 800 S i.e.
- 2003 Ducati Monster S4
- 2003 Ducati Monster S4R
- 2003 Ducati Multistrada 1000 DS
- 2003 Ducati ST2
- 2003 Ducati ST4
