2013 Ducati Diavel gallery
2013 Ducati Diavel
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) | Power: | 159,58 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,590 mm (62.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 240/45-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, red/white, blue/white |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Yamaha Star Raider S
- 2013 Yamaha Star Raider SCL
- 2013 Yamaha Star Roadliner Midnight
- 2013 Yamaha Star Roadliner S
- 2013 Yamaha Star Stratoliner
- 2013 Yamaha Star Stratoliner Deluxe
- 2013 Yamaha Star Stratoliner S
- 2013 Yamaha Star Stryker
- 2013 Yamaha Star Warrior
- 2013 Yamaha Super Tenere
- 2013 Yamaha TMAX
- 2013 Yamaha TT-R 110E
- 2013 Yamaha TT-R 125 LE
- 2013 Yamaha TT-R 230
- 2013 Yamaha TT-R 50 E
- 2013 Yamaha TW200
- 2013 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2013 Yamaha V Star 1100 Custom
- 2013 Yamaha V Star 1100 Silverado
- 2013 Yamaha V Star 1300

