2013 BMW K1300R gallery
2013 BMW K1300R
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1293.00 ccm (78.90 cubic inches) | Power: | 175 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 80.0 x 64.3 mm (3.1 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 217.0 kg (478.4 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,585 mm (62.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating disc. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Red |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
-
The new sport choice Jianshe Cub JS125-G
2015-03-23 15:48:22
The splendid bike was first manufactured by Chinese Jianshe in the year 2008. This bike has a power of 9bhp. The Jianshe Cub JS125-G has a manual 4 speed transmission and is categorized under sports bikes. The body...
Read more...
-
Chang-Jiang CJ750 M1M still being alive
2015-03-18 22:29:21
The Chinese Chang-Jiang CJ750 M1M is a motorcycle made and introduced by the China Nanchang Aircraft Manufacturing Company in 1950. The motorcycle made its name famous in many of the countries because of its look and features. It...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager ABS
- 2013 Kawasaki Vulcan 900 Classic
- 2013 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2013 Kawasaki Vulcan 900 Custom
- 2013 Kawasaki W800
- 2013 Kawasaki W800 Special Edition
- 2013 Kawasaki Z1000
- 2013 Kawasaki Z1000 ABS Special Edition
- 2013 Kawasaki Z1000 Special Edition
- 2013 Kawasaki Z1000SX
- 2013 Kawasaki Z800
- 2013 Kawasaki Z800e
- 2013 Kawasaki ZRX1200 DAEG
- 2013 Kawasaki ZZR1400
- 2013 Kawasaki ZZR1400 Special Edition
- 2013 KTM 1190 Adventure
- 2013 KTM 1190 Adventure R
- 2013 KTM 1190 RC8 R
- 2013 KTM 1190 RC8 R Track
- 2013 KTM 125 Duke

