2008 Diamo LS200 gallery
2008 Diamo LS200
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 199.00 ccm (12.14 cubic inches) | Power: | 17,4 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.8 kg (262.0 pounds) |
| Seat height: | 838 mm (33.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,359 mm (53.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.10-18 |
| Front brakes: | Single disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black/blue, red/white, blue/white, silver/blue, green/white |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
Vahrenkamp Diesel 462: Enduro for civils
2015-03-31 03:27:45
Passion for traveling through relatively good roads with bad surface (where a pure road bike is dangerous to drive) gave rise to another type of travel Enduro - parquet, or civil.
Their main differences from sports travel...
Read more...
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol...
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Buell Ulysses XB12X
- 2008 Buell Ulysses XB12XT
- 2008 Cagiva Brillo 125
- 2008 Cagiva Mito 125
- 2008 Cagiva Mito 125 Oro
- 2008 Cagiva Mito SP525
- 2008 Cagiva Raptor 125
- 2008 Cagiva Raptor 650
- 2008 Can-Am Spyder Roadster
- 2008 CCM 404 DS Supermoto
- 2008 CCM 404 DS Trail
- 2008 CCM 450 DS Supermoto
- 2008 CCM 450DS Trail
- 2008 CCM C-XR125-E
- 2008 CCM C-XR125-M
- 2008 CCM C-XR125-S
- 2008 CCM C-XR230-E
- 2008 CCM C-XR230-M
- 2008 CCM C-XR230-S
- 2008 CCM CR-40

