2008 Yamaha FZ1 Fazer ABS gallery
2008 Yamaha FZ1 Fazer ABS
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 147,91 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 201.0 kg (443.1 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its...
Read more...
-
Leonhardt Gunbus 410, the biggest moto in the world
2015-03-23 22:31:03
The world’s biggest motorcycle in production is considered to be Leonhardt Gunbus 410, and it has been now known around the globe.
It is made by the German manufacturer Leonhardt. If you measure the motorcycle, you will...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 TGB X motion 250 EFI
- 2008 Titan Bobber Deluxe
- 2008 Titan Fat Bobber
- 2008 Titan Gecko Rubber Mount Stretch
- 2008 Titan Radical Rigid
- 2008 Titan Sidewinder Custom Pro Street Hardtail
- 2008 Titan Sidewinder Custom Pro Street Softail
- 2008 Titan Sidewinder Custom Softail Chopper
- 2008 Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper
- 2008 Titan Von Zipper Bobber
- 2008 TM racing EN 125
- 2008 TM racing EN 144
- 2008 TM racing EN 250
- 2008 TM racing EN 250 F e.s.
- 2008 TM racing EN 300
- 2008 TM racing EN 450 F e.s.
- 2008 TM racing EN 530 F e.s.
- 2008 TM racing MX 125
- 2008 TM racing MX 144
- 2008 TM racing MX 250

