2008 Yamaha FZ1 gallery
2008 Yamaha FZ1
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 199.1 kg (439.0 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,461 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.97 litres (4.75 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Grey, Red |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
-
Sanglas 400 Y: created to face the world
2015-03-31 01:03:18
Sanglas is a name of motorcycle brand which was created in Barcelona in 1942, but its production had been already ceased in 1981.
The Sanglas bikes became famous thanks to their large enough engine as for their...
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2008 Kawasaki Ninja ZX-14
- 2008 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2008 Kawasaki Versys
- 2008 Kawasaki Vulcan 1500 Classic
- 2008 Kawasaki Vulcan 1600 Classic
- 2008 Kawasaki Vulcan 1600 Mean Streak
- 2008 Kawasaki Vulcan 1600 Nomad
- 2008 Kawasaki Vulcan 2000
- 2008 Kawasaki Vulcan 2000 Classic
- 2008 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
- 2008 Kawasaki Vulcan 500 LTD
- 2008 Kawasaki Vulcan 900 Classic
- 2008 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2008 Kawasaki Vulcan 900 Custom
- 2008 Kawasaki Z1000
- 2008 Kawasaki Z750
- 2008 Kawasaki Z750 ABS
- 2008 Kawasaki ZZR1400
- 2008 Kawasaki ZZR600

